Otel mobilyaları sıradan mobilya sektöründen çok farklı bir yerde. Otel mobilyası yapan firmalar da buna bağlı olarak sıradan mobilya üreticilerinden değiller. Otel konsepti sıradan ev mobilyasından birçok açıdan ayrılıyor. Lobi mobilyalarından restoran bölümünde yer alacak mobilyalara, odalarda kullanılacak yataklar, masalardan otelin salonlarında bulunan mobilyalara kadar birçok açıdan ayrıcalıklara sahip. Bu açıdan değerlendirildiğinde otel mobilyalarını sıradan noktalardan tedarik etmek mümkün değil. Halka açık olmayan ve daha çok işletme sahipleri tarafından bilinirliği olan mobilya üreticileri bu konsepte uygun olarak mobilyalar üretiyorlar.

lobi-mobilyaları

otel-mobilyası-yapan-firmalar

Otel mobilya üreticileri için mobilya sektöründe popüler olan ve güncel ürünlerin değeri yoktur. Örneğin son yıllarda çok popüler olan beyaz mobilyaları bu sektörde göremezsiniz. Hemen hiçbir otelde de beyaz mobilyalara rastlanmaz. Sonuç olarak oteller her gün başka insanları ağırlayan, hem görsel olarak hem de kullanım açısından genele hitap edebilecek ve uzun soluklu kullanım sağlayabilecek türden mobilyalar bu sektörde daha çok çıkıyor karşımıza. Otel mobilyalarında fonksiyonu olmayan parçalara da yer yoktur. Firmaların üretimleri de bu yönde oluyor.

otel-mobilyaları

otel-mobilya-üreticileri

Otel odası mobilyası denilince en önemli noktalardan biri de mekanizmalar. Bu yüzden otel odalarına ve otellere yönelik olarak mobilyalar üreten firmaların ARGE çalışmaları sürdürüyor olması son derece önemli. Genel olarak bu tarz firmalarda endüstriyel tasarımcılar bulunuyor ve bu tasarımcılara oldukça fazla iş düşüyor. Otellerde istisnalar hariç çok büyük odalar bulunmaz. Genelinde odalar küçük ve orta büyüklükte olur. Bu yüzden mobilyaların ergonomik olması önemli bir nokta. Mesela bir masanın dilediğinizde kullanılabilmesi, onun haricinde yer kaplamıyor şekilde olması önemli. Yatakların da opsiyonel olması büyük bir artı. Kullanım durumlarına göre şekillenebilen, dilediğinizde çift kişilik, dilediğinizde iki ayrı kişinin kullanabileceği tek kişilik yataklar olması kullanım açısından büyük bir kolaylık sağlıyor. Tüm bu noktalar ele alındığında otel mobilyaları üreten firmalar ve tasarımları mobilya sektöründen ayrı bir yerde değerlendirilmeli.

otel-mobilyası-üreten-firmalar-ve-tasarımları

otel-odası-mobilyası